Amerikan Doları Kurları

amerikan-dolari
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Amerikan Dolarının Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : USD (İngilizce: United States Dollar)

Alt Birimleri : Dime (1/10) , Cent (1/100) , Mill (1/1000)

Sembolleri : $ (Dolar) , ¢ (Cent) , ₥ (Mill)

Banknotlar : 1, 5, 10, 20, 50, 100

Madeni Paralar : 1¢, 5¢, 10¢, 25¢, 50¢

Kullanan Ülkeler : Amerika Birleşik Devletleri, Zimbabve, Panama, Guam, Porto Riko, Ekvator, El Salvador, Turks ve Caicos Adaları, Palau, Doğu Timor, Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları, Britanya Virjin Adaları, Marshall Adaları, Bonaire, Amerikan Samoası, Kuzey Mariana Adaları, Mikronezya Federal Devletleri, Hollanda Karayipleri, Hollanda Krallığı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Web Sitesi : TIKLAYINIZ!

Amerika Birleşik Devletleri Enflasyon Oranı : 1.1 (Ağustos 2016)

Amerika Birleşik Devletleri İşsizlik Oranı : 5.0 (Eylül 2016)

Amerikan Doları

Amerika Birleşik Devletleri için dünya üzerindeki en büyük ekonomidir desek yanılmış olmayız. Uluslararası kodu USD (United States Dollar) olan Amerikan Doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Ayrıca en önemli yatırım araçlarından biridir. İşareti $ olup, dünyanın en çok kullanılan dövizidir. Tüm dünyada toplamda  950 milyar ABD doları olduğu ve bu miktarın 2/3 oranında miktarının ABD dışında kullanıldığı düşünülmektedir. Dünya üzerindeki en çok kullanılan para birimidir. Tüm ticaretlerin % 6o’ında dolar kullanılır, kalan kısmın % 20’sinde ise Euro’nun kullanıldığı bilinmektedir. Bu iki para birimi ve altın, uluslararası rezervlerin çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Amerikan Doları’nın tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. O dönemde İngiliz kolonisinin askeri masraflar için kağıt para bastığı bilinmektedir. 1973 yılında ise doğa manzaralı dolarlar, sahte paralardan ayrılabilmesi için özel kabartmalarla basılmıştır.

Amerikan Doları Tarihi

Amerikan Doları, ilk halde basıldığında, değer ve görünüş olarak İspanyol Doları’na benzemekte olduğu bilinmektedir. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar büyük ölçüde bu dolar kullanılmıştır. İlk Amerikan Doları, 1792 yılında kurulan Birleşik Devletler Darphanesi tarafından basılmıştır. Bu ilk basılan Amerikan Doları, boyut ve içerik olarak, Meksika ve Peru’da basılan İspanyol Doları’nı andırmaktadır. İspanya, Amerikan gümüş dolarları ve sonrasında Meksika gümüş pesoları, Birleşik Devletler’in içinde, adım adım dolaşmakta olduğu bilinmektedir. İspanyol Doları ve Meksika Pezo’su, 1857 yılında çıkan Para ve Sikke Yasası’na kadar yasal olarak kullanılmaktaydı. Bu yasadan sonra da çeşitli İngiliz kolonilerin Amerikan Doları’na olan ilgisi değişmiştir. “Aslan Dolar” adı verilen dolar çeşidi yeni kurulan kolonide çok popüler olmuştur. Ancak 17. yüzyılda ve 18. yüzyılın başlarında İngiliz kolonileri tarafından bu dolar çeşidi değerini kaybetmiştir. Kolonilerde örnek olarak tanıtılan bu Amerikan doları çeşidi, yıpranmış ve eski gibi gözüktüğü bilinmektedir. Dolayısıyla bu tasarım bütünüyle paralar arasında ayırt edilebilirliği sağlayamadığından dolayı bazı yerlerde “köpek doları” olarak isimlendirilmiştir. Altın veya gümüş değerine eşit dolar çeşitleri, mal almada veya satmada yeni değerlere dönüşmüştür. Bu olay, belirli malların değerinin sabit kalmasına yol açmış ama ülkeye altın ve gümüş giriş-çıkışında olumsuz bir gidişata sebep olmuştur.

Birleşik Devletler, ilk zamanlarda insan portrelerinin paranın üzerinde yer almaması gerektiği görüşünü savunmuştur. O günden bugüne birkaç düzenlemeyle insan portreleri Amerikan Doları’nın üzerinde yer alması sağlanmıştır. Ancak sadece ölen bir kişinin portresi Amerikan Doları’nın üzerinde yer almıştır. Tarihi Amerikalı kişilerin para üzerinde yer almadığı son dime 1946 yılında, son Amerikan Doları ise 1971 yılında basılmıştır. Amerikan Devrimi sırasında bağımsız olan 13 koloni, İngiliz para yönetmeliğinden kurtulmuş, askeri giderlerini ödemek için para basmıştır. Kıta Kongresi, İspanyol Doları cinsinden “Kıta Para Birimi” çıkarmaya başlamıştır. Amerikan Doları şu eyaletlere göre eşitlenmiştir: 1 Amerikan Doları = 5 şilin – Georgia; 6 şilin – Connecticut, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Virginia; 7,5 şilin – Delaware, Martland, New Jersey, Pennsylvania; 8 şilin – New York, North Carolina; 32,5 – South Carolina. Kıtasal para, savaş esnasında çok değer kaybetmiş, birçok insan tarafından gereksiz olarak görülmüştür. Birincil sorun olarak para politikasının, Kongre ve devletler arasında koordineli olarak sürdürülmediği söylenmiştir. İkincil sorun olarak da arada fazla değer olduğu ifade edilmiştir. Örnek vermek gerekirse, 1 gümüş Amerikan Doları, 1000 kıtasal dolara eşittir.

Banknot ve Madeni Paralar

1 Cent

Adı cent olarak geçmektedir. Yaygın adı “peni” dir. En son serinin ön yüzünde Abraham Lincoln’ün portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise “birlik kalkanı” görülmektedir.

5 Cent

Adı beş cent olarak geçmektedir. Yaygın adı “yarım dime” diye bilinmektedir. En son serinin ön yüzünde Thomas Jefferson’ın portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Monticello yer almıştır.

10 Cent

Adı 10 cent’tir. Yaygın adı “dime” dir. En son serinin ön yüzünde Franklin D. Roosevelt’ in portresi vardır. Arka yüzünde ise zeytin dalı, meşale ve meşe dalından oluşan bir motif bulunmaktadır.

25 Cent

Adı 25 cent’tir. Yaygın adı ise “çeyreklik” tir. En son serinin ön yüzünde George Washington’ın portresi yer almaktadır. Arka yüzünde ise beş kapılı dizayn bulunmaktadır.

50 Cent

Adı 50 cent’tir. Yaygın adı ise “yarım” dır. En son serinin ön yüzünde John F. Kennedy’ in portresi vardır. Arka yüzünde ise “başkanlık mührü” bulunmaktadır. Sınırlı sayıda basılmıştır.

Madeni 1 Dolar

Adı 1 Amerikan Doları’dır. Yaygın adı ise “altın dolar” dır. En son serinin ön yüzünde Sacagawea’nın kızının portresi yer alır. Arka yüzünde ise “kel kartal” simgesi bulunmaktadır. Sınırlı sayıda üretilmiştir.

Banknot 1 Dolar

Kağıt 1 Amerikan Doları’nın ön yüzünde George Washington‘ın portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Amerika Birleşik Devletleri Arması yer alır. İlk seri 1963 yılında piyasaya sürülmüş, son seri ise 2013’te basılmıştır.

2 Dolar

Banknot 2 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Thomas Jefferson‘ın portresi yer almaktadır. Arka yüzünde ise Trumbull’un Bağımsızlık Beyanı bulunmaktadır. İlk seri 1976 yılında üretilmiş, son seri ise 2013’te basılmıştır. Sınırlı sayıda üretilmektedir.

5 Dolar

Kağıt 5 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Abraham Lincoln‘ ün portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Lincoln Anıtı resmedilmiştir. İlk seri 2006 yılında, son seri ise 2013 yılında piyasa sürülmüştür.

10 Dolar

Kağıt 10 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Alexander Hamilton‘ ın portresi yer alır. Arka yüzünde ise Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı‘nın binası bulunmaktadır. İlk seri 2004 yılında basılmış, son seri ise 2013 yılında üretilmiştir.

20 Dolar

Kağıt 20 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Andrew Jackson‘ ın portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Beyaz Saray yer alır. İlk seri 2004 yılında piyasaya sürülmüş, son seri ise 2013 yılında basılmıştır.

50 Dolar

Kağıt 50 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Ulysses S. Grant‘ ın portresi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Amerikan Kongre Binası yer alır. İlk seri 2004 yılında basılmış, son seri ise 2013 yılında basılmıştır.

100 Dolar

Kağıt 100 Amerikan Doları’nın ön yüzünde Benjamin Franklin‘ in portresi vardır. Arka yüzünde ise Bağımsızlık Salonu bulunmaktadır. İlk seri 2009 yılında üretilmiş, son seri ise 2013 yılında basılmıştır.

Günümüzde Amerikan Doları’nın bu kadar önemli olmasının temelinde Bretton Woods Sistemi denen ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bağımsız ülkelerin kendi aralarında yaptığı parasal bir düzen yatmaktadır. Bu düzene göre altın sadece dolarla alınabilecektir. Bu nedenle birçok ülke dolar birikimi yapmıştır. Günümüzde sistem kullanılmaya devam etmese de birçok ülke hala dolar kullanılmaktadır. Amerikan Doları, Birleşik Devletler darphanelerinde basılır. Bunların dışında yatırım adına Amerikan Doları ile ilgili dikkatli olunmalıdır. Genellikle doğru hamlelerle hareket edilirse Amerikan Doları kazançlı bir yatırıma dönüşebileceği gibi yanlış zamanlama nedeniyle büyük kayıplara da yol açabilir. Bu nedenle her zaman Amerikan Doları’na karşı dikkatli bir yatırımcı olmaya özen göstermelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN