Avustralya Doları Kurları

avusturalya-dolari
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Avustralya Doları’nın Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : AUD

Alt Birimi : Cent (1/100)

Sembolleri : $, A$, AUD, c, ¢

Banknotlar : $5, $10, $20, $50, $100

Madeni Paralar : 5c, 10c, 20c, 50c, $1, $2

Kullanan Ülkeler : Avustralya, Kiribati, Nauru, Tuvalu, Christmas Adası, Norfolk Adası ve Cocos Adaları.

Avustralya Merkez Bankası Web Sitesi : TIKLAYINIZ!

Avustralya Enflasyon Oranı : 1.0 (Temmuz 2016)

Avustralya İşsizlik Oranı : 5.7 (Temmuz 2016)

Avustralya Doları

Avustralya Doları, Avustralya’da kullanılan resmi para birimidir. Uluslararası para birimi kodu AUD olarak belirlenmiştir ve simgesi olarak kısaca dolar işareti yani $ şekli kullanılmaktadır. Ama bazen diğer dolar çeşitlerinden ayırmak amacıyla A$, $A, $AU ve AU$ şeklinde de kullanılır. Avustralya dışında kullanılan yerler Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası ve bağımsız Pasifik ada ülkeleri olan Kiribati, Nauru ve Tuvalu olarak listelenebilir. Bu saydığımız ülkelerde de resmi para birimi olarak kullanılır. Bu dolar, dünya üzerinde en çok işlem gören para birimleri listesinde ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Kanada Doları’ndan sonra 6. sıradadır. Yabancı döviz işlemlerinin yaklaşık olarak % 4-5 oranında bir kısmını oluşturur. Alt birimi senttir. 1 dolar 100 sent eder. Yani Türk Lirasından örnek verirsek 1 dolar 1 lira gibi düşünülürse 1 sent, 1 kuruşa tekabül eder.

Dönemin başbakanı, para birimi için birçok farklı isim üzerinde durmuş fakat daha sonrasında popüler olmayan isimlerden vazgeçilmiş ve resmi para birimi olarak dolar seçilmiştir. Ayrıca Avustralya Doları, plastik banknotları ile meşhurdur. 1988’den beri polimerden ürettikleri banknotları kullanan Avustralya bu konuda öncü olmuştur. Daha sonrasında Yeni Zelanda, Romanya ve Vietnam gibi birçok farklı ülke tarafından da bu tarz polimer banknotlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu banknotlar diğer kağıt banknotlara göre çok daha güvenlikli, kolay kolay zarar görmeyen ve sahtesini yapmanın neredeyse imkansız olması nedeniyle tercih edilebilir. Şu anda tedavüldeki banknotları 1 $AU, 2 $AU, 5 $AU, 10 $AU, 20 $AU, 50 $AU ve 100 $AU şeklinde 7 çeşittir. Madeni paraları ise 5 cent, 10 cent, 20 cent ve 50 cent olarak 4 çeşittir.

Avustralya Doları Tarihi

Pound, şilin ve peni, ondalık para birimi ile değiştirilmek istenmiş, 14 Şubat 1966 tarihinde yeni para birimi için birçok isim önerilmiştir. 1965 yılında, Başbakan Sir Robert Menzies -bir monarşist- alt birim için kraliyet adı altında birim önerdi. Diğer önerilen isimler arasında; güney, oz, boomer, roo, kanga, emu, kazıcı, sterlin, dinkum ve ming gibi daha egzotik isimler de bulunmaktadır. “Menzies’in Etkisi” ismi kraliyet seçiminde yüksek oy alarak kabul edilmiş, deneme tasarımları hazırlanmış ve Avustralya Rezerv Bankası tarafından basılmıştır. Sayman Harold Holt, 5 Haziran 1963 tarihinde parlamentoda duyurusunu yapmıştır.  Yeni para birimi olan kraliyet, 100 cent’e bölünmüş, ancak mevcut isimleri şilin, florin ve taç olan 10 cent, 20 cent ve 50 cent muhafaza edilmiştir. Yeni para birimi seçilen kraliyet, toplumda hiç sevilmemiş ve ilgi görmemiştir. Hatta duyuruyu yapan Holt ve eşi ölüm tehditleri bile almıştır. July Holt, 24 Temmuz’da, bu kararın “korkunç bir hata” olduğunu kabul etmiş ve Bakanlar Kurulu’nda tekrar ele alınması gerektiğini söylemiştir.

18 Eylül’de July Holt, yeni 100 cent’in adının “dolar” olmasını gerektiğini parlamentoya iletmiştir. Avustralya poundu 1910 yılında tanıtıldığından ve 1931 yılında devalüasyona uğrayan İngiliz Sterlini yüzünden değer kaybetmesinden beri ilk kez 1966 yılında dolar ile değiştirilmiştir. Yeni ondalık para birimi için dönüşüm oranı, 1 Avustralya Doları’na karşılık 2 dolar veya 10 Avustralya şilini için 1 dolar olduğu bilinmektedir. Avustralya Doları’nın İngiliz Sterlini karşısındaki döviz kuru ise 2.50 Avustralya Doları, 1 İngiliz Sterlini’ne eşitlenmiştir. İngiliz Sterlini’nin Amerika Birleşik Devletleri karşısındaki devalüasyonundan sonra, Avustralya Doları bu gelişimi takip etmemiş ve Avustralya hükümeti etkili sterlin alanından vazgeçmiştir. Bu sırada 1 Avustralya Doları, 1.12 Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. 27 Eylül 2012 tarihinde, Avustralya Rezerv Bankası, cari banknot yükseltmek için bir proje üzerinde çalışmaya başladığını belirtmiştir. Bu projeden edinilen birkaç bilgi ise, Avustralya Doları’nın gelecekte güvenli bir banknot olarak kalması için bir dizi yeni güvenlik önlemlerinin alınacağı yönünde olmuştur. Bu güvenlik önlemine sahip yeni Avustralya Doları banknotları ise 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren piyasaya sürülmüştür.

1966 yılında, tanıtılan yeni banknotlarla beraber 1c, 2c, 5c, 10c, 20c ve 50 cent madeni paraları da tanıtılmıştır. İlk basılan 50 cent’lik madeni paralar, %80 oranında yüksek gümüş içeriği barındırdığı ve paranın nominal değerini aştığı tespit edilince, bir yıl sonra tedavülden kaldırılmış ve paralar geri çekilmiştir. Bir dolarlık madeni para 1984 yılında, iki dolarlık madeni para ise 1988 yılında tanıtılmıştır. 1 cent’lik ve 2 cent’lik madeni paraların 1991 yılında üretimi durdurulmuş ve bu madeni paraların tedavülden kalktığı duyurulmuştur. Tanıtılan Avustralya Doları’nın 40. yıldönümü anısına, bir ve iki cent’lik demir madeni paralar basılmıştır. Ancak bu madeni paralar sınırlı sayıda üretilmiş ve tedavüle sokulmamıştır. 2013 yılının başlarında, Parlamento Binası resmi açılışının 25. yıldönümü münasebetiyle, Avustralya’nın ilk üçgen parası tanıtılmış ve bu madeni para sınırlı sayıda üretilmiştir. Gümüş 5 Avustralya Doları, %99.9 oranında gümüş içermiş ve bu paranın ön ve arka yüzüne Parlamento Binası resmedilmiştir. 1 cent ve 2 cent’in kaldırılmasıyla beraber, nakit işlemler en yakın beş kuruşa yuvarlanmıştır. Kamu tarafından değiştirilen çoğu para sistemi gibi, tedavülden kaldırılan 1 cent ve 2 cent, çeşitli zorluklara sebep olmuştur.

Bütün paralar arka yüzünde Avustralya monarşisi Kraliçe 2. Elizabeth’in portresini içermekte ve Avustralya Kraliyet Darphanesi tarafından üretilmektedir. Avustralya düzenli olarak her yıl dönümünde hatıra olarak 50 cent’lik demir paralar yayınlamıştır. İlki, Avustralya kıtasının doğu kıyısını keşfeden James Cook’un keşif anısına 1970 yılında basılmıştır. İkincisi Kraliçe 2. Elizabeth’in isteği üzerine 1977 yılında basılmıştır. Bir diğeri ise 1981 yılında gerçekleşen Galler prensi ile Leydi Diana Spencer’ın düğünü için basılmıştır. Bir diğer ise Brisbane Commonwealth Oyunları için 1982 yılında basılmıştır. Bir diğeri ise Avustralya’nın Yüzüncü Yıl Dönümünde 1988 yılında basılmıştır. Demir para basma geleneği 20. yüzyıl ve 21. yüzyılda artarak devam etmiştir. Avustralya, 20 cent, bir dolar ve iki dolarlık madeni paraları da özel olarak basmıştır. Şimdiki Avustralya madeni paralarında 5c, 10c ve 20c, eski İngiliz Avustralya ve Yeni Zelanda’nın paralarını andırmakta, şekil, çap ve bileşim olarak benzerlik göstermektedir. 1990 yılında Birleşik Krallık, küçük madeni paralar çıkarmış ve bu 2006 yılında Yeni Zelanda’da model olarak 5 cent için kullanılmıştır. 15.55 gram ağırlığıyla ve 31.51 mm çapıyla, bugün dünyadan kullanılan en ağır ve en büyük madeni para Avustralya’da kullanılmaktadır. Piyasada bulunan eski Yeni Zelanda paralarından 5c, 10c ve 20cent ‘e benzediğinden dolayı sık sık karıştırılmıştır. Yeni Zelanda bu sorunların yaşanmasından sonra madeni para boyutunu 2004 yılında değiştirmiş, değiştirdiği yıldan sonra ise her iki ülkede de eski paralar bir süre daha kullanılmıştır. Yine de, bazı madeni paralar arasındaki benzerlik yüzünden iki ülke toplumu bunları ayırt etmekte zorlanmaktadır; 1 Avustralya Doları madeni parası 2 Yeni Zelanda Doları madeni parasına benzemekte, 1 Yeni Zelanda Doları madeni parası ise 2 Avustralya Doları madeni parasına benzemektedir.

İlk Avustralya Doları 1966 yılında piyasaya sürülmüştür. Sürülen banknotlardan 1 Avustralya Doları, 2 Avustralya Doları, 10 Avustralya Doları ve 20 Avustralya Doları eski Avustralya paralarına biraz benzerlik taşıdığı aktarılmıştır. Bunun ardından 1988 yılında polimer banknotlar tasarlanıp, üretilmiştir. Özellikle polipropilen polimer banknotlar tasarlayan Avustralya Rezerv Bankası, paralar arasındaki benzerliklerin de ortadan kalktığını savunmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN