B.A.E Dirhemi Kurları

b-a-e-dirhemi
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’nin Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : AED (İngilizce : Arap Emirates Dirham)

Alt Birimi : fils (1/100)

Sembolü : د.إ

Banknotlar : 5 dirhem, 10 dirhem, 20 dirhem, 50 dirhem, 100 dirhem, 200 dirhem, 500 dirhem, 1000 dirhem.

Madeni Paralar : 25 fils, 50 fils, 1 dirhem

Kullanan Ülkeler : Birleşik Arap Emirlikleri (resmi kullanım), Umman (resmi olmayan kullanım)

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Web Sitesi : TIKLAYINIZ!

Birleşik Arap Emirlikleri Enflasyon Oranı : 0.6 (Ağustos 2016)

Birleşik Arap Emirlikleri İşsizlik Oranı : 4.1 (Ocak 2016)

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılan resmi para birimidir. Dirhem kelimesi Latince avuç dolusu ya da avuç anlamına gelen drahmi kelimesinden türemiştir. Simgesi د.إ şeklindedir ve uluslararası para birimi kodu AED’dir. Dağıtımı, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası tarafından yapılır. Resmi olmayan kısaltmaları DH ya da Dhs şeklinde yapılabilir. Dirhemin alt birimi filstir. Dirhemin 100’de 1’i filse denk gelmektedir. Eğer Türk Lirası üzerinden açıklamak gerekirse 1 dirhem, 1 lira gibi düşünülürse 1 fils, 1 kuruş gibi olacak şekilde bölünmüştür. 1 dirhem 100 filsten oluşur. Günümüzde en çok kullanılan ve tedavülde olan banknotları 5 dirhem, 10 dirhem, 20 dirhem, 50 dirhem, 100 dirhem, 200 dirhem, 500 dirhem ve 1000 dirhem şeklinde 8 farklı şekilde üretilir.

Görünüş olarak kahverengi 1000 dirhem ve 200 dirhem birbirlerine benzedikleri için sıkça karıştırılırlar. Madeni paraları ise 1 fils, 5 fils, 10 fils, 25 fils, 50 fils ve 1 dirhem şeklinde üretilir. En çok kullanılan madeni paraları ise 1 dirhem, 50 fils ve 25 fils şeklinde basılmış olanlardır. 1 dirhem ile Filipin pezosu ile çok benzer hatta aynı olması nedeniyle dolandırıcılıklara sebebiyet vermiştir, çünkü Filipin pezosu değer olarak sadece 8 filse denk gelmektedir. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri dirhemlerinin hiçbirinin üzerinde insan resmi yoktur. Bunun nedeni ülkenin dini olan İslam’daki resim yasağı mı yoksa ülkede çok fazla emir bulunmasından dolayı mı ya da tamamen farklı bir nedeni mi vardır bilinmez. Fakat yüceltilen bir insan figürü olmadığını söyleyebiliriz.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Tarihi

Dirhem adını, Yunanca kelime olan “Drachmae” sözcüğünden almıştır. Kelimenin latince anlamı ise “avuç” demektir. Paranın eski gelenek ve eski ticaret yöntemlerinde kullanılması yaygın görülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu ile, dirhemin yeni ticaret yollarında kullanımı artmış ve tanınırlığı yükselmiştir. Yeni Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, 19 Mayıs 1973 tarihinde tanıtılmıştır. Yeni dirhem, Katar ve Dubai riyalinin yerine piyasaya sürülmüştür. 1966 yılından beri, Abu Dabi hariç, tüm arap emirliklerinde Katar ve Dubai dirhemi kullanılmaktaydı. 1973 yılında Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi piyasaya sürüldüğünde 1 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, 0.1 Bahraini dinarına eşit olduğu bilinmektedir. 1966 yılında önce, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan tüm emirlikler “körfez rupisi” kullanmakta olduğu bilinmektedir. Katar gibi emirlikler, körfez rupisinden Katar ve Dubai riyaline geçmeden önce Suudi Arabistan riyalini benimsemişlerdir. 1973 yılında, 1 fils, 5 fils, 10 fils, 25 fils, 50 fils ve 1 dirhem madeni paraları tanıtılmıştır. 1 fils, 5 fils ve 10 fils gibi madeni paralar bakırdan yapılmış, daha yüksek değere sahip madeni paralar ise krom kaplı nikelden üretilmiştir.

Yeni tanıtılan fils madeni paralar, Katar ve Dubai dirhemlerine benzer büyüklükte ve benzer bileşimde üretilmişlerdir. 1995 yılında, 50 fils ve 1 dirhem madeni paralar yeni bir tasarımla “eğri,eşkenar ve altıgenimsi” bir yapıya sahip olmuşlardır. Madeni paralar üzerindeki değer ve rakamlar Doğu Arap rakamlarıyla yazılmış, yazılar için ise Arapça kullanılmıştır. 1 fils, 5 fils ve 10 fils, günlük hayatta nadiren kullanıldıkları için, toplum, yaptığı alışverişlerde ücretin kuruş kısmını 25 fils madeni paraya yuvarlamışlardır. Dolayısıyla 1 fils madeni para tedavülde olmasına rağmen piyasada çok fazla görülmemektedir. 1 dirhem madeni para ile 50 fils madeni para arasında boyut benzerliğinin çok olmasından dolayı, bu iki madeni para alışverişlerde sık sık karıştırılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Para Kurulu, 1976’dan bu yana, çeşitli Birleşik Arap Emirlikleri yöneticileri anısına, sınırlı sayıda üretilen madeni para ile özel paralar basmıştır. 2006 yılının Ağustos ayında 1 Filipin pezosunun 1 dirhem ile aynı boyda olduğu anlaşılıp, önlem alınmaya çalışılmıştır. 8 fils değerinde olan bu 1 Filipin pezosu, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan çoğu otomatta 1 dirhem yerine kullanılarak dolandırıcılığın yolunu açmıştır. Pakistan’ın 5 rupi madeni parası, Umman’ın 50 Baisa madeni parası ve Fas’ın 1 dirhemide, 1 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemine oldukça benzemekte olduğu bilinmektedir. Bunun önüne geçmek isteyen kurul, tüm Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemleri’nde kullanılan şahin filigran tasarlamıştır. 20 Mayıs 1973 yılında Birleşik Arap Emirlikleri Para Kurulu 1 dirhem, 5 dirhem, 10 dirhem, 50 dirhem ve 100 dirhemi tanıtmış, 1000 dirhem banknot ise ancak 3 Ocak 1976’da piyasaya sürülmüştür. 1982 yılında ikinci serileri basılan Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, bu serisinde 1 ve 1000 dirhem banknotları tedavülden kaldırmıştır.

500 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 1983 yılında tedavüle girmiş, 200 dirhem ise 1989 yılında basılmıştır. 1000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi ise 21. yüzyılın başında tekrar takdim edilmiştir. Şu an kullanılan Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi banknotlarının renkleri; 5 dirhem kahverengi renkte, 10 dirhem yeşil renkte, 20 dirhem açık mavi renkte,  50 dirhem mor renkte, 100 dirhem pembe renkte, 200 dirhem yeşil ve kahverenginin tonlarında, 500 dirhem lacivert renkte, 1000 dirhem ise yeşilimsi mavi şeklindedir. Banknotların ön yüzünde Doğu Arap rakamları ile Arapça harfler kullanılmış, arka yüzünde ise İngilizce metinler ile Arapça rakamlar kullanılmıştır. Yalnızca 1989 yılında üretilen 200 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, çoğunlukla bankalarda kullanılmakta olduğu bilinmektedir. 1989’dan beri çok fazla piyasada gözükmeyen 200 dirhem, 2008 yılının Mayıs ayının sonlarına doğru yeniden üretilmiştir. Yeni üretilen 200 dirhemde eski rengi kahverengi-sarı yerine yeşil-kahverengi renk kullanılmıştır.Banknotlar üzerinde yeterince güvenlik ibaresi bulunmadığı için çok fazla sahtekarlık sorunu yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, 22 Mart 2008 tarihinde yeni bir 50 dirhem notu yayınlamıştır. Notta; 3 mm genişliğinde renk değiştiren güvenlik şeridi, metalik olmayan 50 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemini tanıtmıştır. 1997 yılında Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi, Amerika Birleşik Devletleri Doları’na sabitlenmiştir. Böylece 1 Amerika Birleşik Devletleri Doları, 3.6725 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’ne eşitlenmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, doğal gaz ve petrol ihracatı ekonomide çok önemli bir rol oynamaktadır. Hizmet sektörü de önemli bir gelir kaynağıdır. İnşaat sektörü de ekonominin büyük bir bölümünü oluşturur ki şu anda inşaat projelerinden ortalama 350 Milyar Dolar gelir sağlanmaktadır. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün de bir parçasıdır. İthal edilen maddeler çoğunlukla makine, giyim ve ulaşım araçlarıdır. 2009 yılında, ihracatın büyük bir kısmını (%85’i) doğal kaynaklar oluşturmuştur. Birleşik Arap Emirlikleri, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi Banknot Çeşitleri

5 Dirhem

Değeri 5 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi kahverengidir. Boyutu 145×67 mm’dir. Ön yüzünde Sharjah Merkez Camii, diğer bilinen adlarıyla İslamik Camii, Mavi Camii bulunmaktadır. Arka yüzünde ise eskiden Al Jamaa camii olarak bilinen İmam Salem Al Mutawa Camii bulunmaktadır.

10 Dirhem

Değeri 10 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi yeşildir. Boyutu 147×62 mm’dir. Ön yüzünde “khanjar” bulunmaktadır. Anlamı ise Umman’ın geleneksel hançeri olmasıdır. Arka yüzünde pilot çiftliği bulunmaktadır.

20 Dirhem

Değeri 20 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi mavidir. Boyutu 149×63 mm’dir. Ön yüzünde Dubai Göl Golf ve Yat Kulubü bulunur. Arka yüzünde ise “dhow” bulunmaktadır.

50 Dirhem

Değeri 50 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi mordur. Boyutu 151×64 mm’dir. Ön yüzünde afrika antilopu bulunmaktadır. Arka yüzünde Al Jahli Kalesi bulunmaktadır.

100 Dirhem

Değeri 100 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi pembedir. Boyutu 155×66 mm’dir. Ön yüzünde Fahidi Kalesi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Dubai Dünya Ticaret Merkezi binası yer almaktadır.

200 Dirhem

Değeri 200 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi yeşil-kahvedir. Boyutu 157×67 mm’dir.  Ön yüzünde Zayed Sport Şehri ve Sharia binası bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası binası bulunmaktır.

500 Dirhem

Değeri 500 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi açık mavidir. Boyutu 159×68 mm’dir. Ön yüzünde “Saker Falcon” bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Jumeirah Camii bulunmaktadır.

1000 Dirhem

Değeri 1000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi’dir. Ana rengi yeşilimsi-mavidir. Boyutu 163×70 mm’dir. Ön yüzünde Al Hosn Sarayı bulunmaktadır. Arka yüzünde ise “Abu Dhabi Corniche” bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN