Danimarka Kronu Kurları

Danimatka kronu kurları
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Kron’un Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu: DKK

Alt Birimi: øre (1/100)

Sembolü: kr.

Banknotlar: 50, 100, 200, 500, 1000

Kuruşlar: 50 øre, 1, 2, 5, 10, 20

Kullanan Ülkeler: Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları

Danimarka Merkez Bankası Web Sitesi: TIKLAYINIZ!

Danimarka Enflasyon Oranı: 0.2 (Temmuz 2016)

Danimarka İşsizlik Oran: 4.3 (Temmuz 2016)

Euro Sabitlenme Tarihi: 13 Mart 1979

Euro Sabitlenme Oranı: %2.25

Kron’un Tarihi

Tarihsel olarak 17. yüzyıldan beri Danimarka’da basılan Kron, köken olarak Danca monarşiyi ve kraliyeti temsil eden “Krone” yani taç kelimesinden türemiştir. 1 Kron’un 100’e bölünmüş hali olan øre ise muhtemelen Latince’de aureus(altın sikke) kelimesinden türemiştir. Tarihinde 11 tane øre bulunduran Danimarka Kronu, enflasyon nedeniyle çoğu øre’yi tedavülden kaldırmak zorunda kalmıştır.

Bilinen en eski Danimarka kronu, 825 – 840 yıllarında basıldığı düşünülen 1 Danimarka kuruşudur. İlk sistematik para basımı ise 10. yüzyılın sonlarında, “çapraz kuruş” adı ile anılan Harald Bluetooth tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. Organize biçimde üretilen Danimarka kronu, 1020 yılında geniş bir skalaya ulaşmıştır. Orta Çağ’ın en önemli şehirleri arasında sayılan Lund, Danimarka’nın para basmak için tercih ettiği şehirlerden biri olarak bilinmektedir.

Danimarka kronu basmak için aynı zamanda Roskilde, Slagelse, Odense, Aalborg, Arhus, Viborg, Ribe, Orbaek ve Hedeby gibi şehirlerde de darphaneler kurulmuştur. Danimarkalı krallar neredeyse 1000 yıldır, birkaç istisna dışında,  kendi adını monogram veya portre halinde kuruşlara bastırmışlardır. Danimarka kronu genellikle Karolenj gümüş standardına dayanmaktadır. Periyodik olarak, metal değeri azaltılan paranın görüntüsü sabit tutularak, sikkenin daha az maliyetle basılması sağlanmıştır. Daha az maliyet içeren paraların basılması, özelikle hükümdar ve devlet için ek gelir elde etmek için yapılmıştır. Bu azaltmanın sonucunda, halk sikkeye karşı olan güvenini kaybetmeye başlamıştır. Danimarka hükümeti daha sonra çıkardığı kağıt para ile sikkede kaybettiği güveni geri kazanmak istemiştir ve banknotları revize etmiştir.

1619 yılında Danimarka’nın yeni para birimi olan kron tanıtılmıştır. Yeni tanıtılan Danimarka kronu ve o zamana kadar kullanılan “rigsdaler” ile arasında 1’e 2 oran bulunmaktadır. 2 kron = 1 rigsdaler. Bu noktada altın ile kıyaslanan Danimarka kron oranı, 2480 kron = 1 kilogram altındır. 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında devam eden ekonomik aktiviteye bağlı olarak kuruştan daha hafif bir şekilde taşınabilen ve kullanılabilen farklı bir para ihtiyacı doğmuştur. Sonuç olarak, kullanılan kuruşlar yerine banknotlar kullanılmaya başlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın bir sonucu olarak kurulan İskandinav Parasal Birliği’nin etkisiyle 1873’de yeni kron ve banknotlar tanıtılmış, 2 yıl sonra ise kuruşlar dahil edilmiştir. İskandinav Parasal Birliği’nin üyesi olan 3 ülke (Norveç, İsviçre ve Danimarka) literatürde kron köküne sahip para birimi kullanmaya başlamışlardır.

1 Ocak 1875 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanan yeni Danimarka Kronu, Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları’nda kullanılan resmi para birimidir. Danimarka Kronu’nun ortak kullanımda olan uluslararası kodları DKK ve kr. ‘dir. Avrupa’nın genelinin Euro’ya geçtiği dönemde, Euro’nun benimsenmesi için Danimarka’da yapılan referandumda, %53.2 hayır oyuna karşılık %46,8 evet oyu çıkmıştır. Referandum sonucunda para biriminin değişmemesi lehine çıkan oy çoğunluğu nedeniyle günümüzde hala Danimarka Kronu kullanılmaktadır. Banknotları mor 50 kron, turuncu 100 kron, yeşil 200 kron, mavi 500 kron ve kırmızı 1000 kron olarak 5 çeşitten oluşur. 1997’de banknotların görünümü değişmiştir, fakat iki tip banknot da kullanımdadır. Madeni paraları ise bakır madeni para olarak 50 øre yani yarım kron, ortasında delik olan nikel gümüşü olarak 1, 2 ve 5 kron ve bronz madeni 10 ve 20 kron şeklinde üretilir. 1 kronluk madeni paranın üzerinde ülkenin arması basılıdır. Ayrıca 1 Kron = 100 Øre şeklindedir. Yani 1 kron, 1 lira gibi düşünülürse 1 Øre, 1 kuruş gibidir diyebiliriz.

Danimarka Kronu öncelerde Alman markına sabitlenmişken, şu anda Euro’ya sabitlenmiştir. Euro ile Danimarka Kronu arasındaki oran ise %2,25’tir. Şu an Danimarka, liberal ticaret politikasını savunmaktadır. Ana endüstri; tekstil, giyim, yel değirmenleri, gıda işleme, kimyasallar, demir, çelik, gaz, mobilya, gemi inşa ve demir dışı metallerden oluşmaktadır. En çok ihraç edilen ürünler arasında; et, Noel ağaçları, ahşap, balık, süt ürünleri, saksı bitkileri, mobilya, ilaç, alet ve makine vardır.

Grönland ve Faroe Adaları

Tarihte, Grönland sömürge idaresinin 1926 ve 1964 yılları arasında sikke ve 1803 ile 1968 yılları arasında ise banknot ihraç ettiği bilinmektedir. Grönland, 2006 yılında Grönland Efektif Yasası ile Grönland’ı tanıtan banknotların basımını kabul etmiştir. Yasa 1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 2010 yılının sonbaharında, yeni Grönland hükümeti ayrı bir dilde banknot tanıtmak istemediğini belirtti ve Danimarka Ulusal Bankası, Grönland için banknot geliştirme projesini durdurma kararı aldı. Grönland, tek resmi para birimi olarak Danimarka Kronu kullanmaya devam etmektedir.

İlk olarak 1950’lerde Danimarka kronu kullanmaya başlayan Faroe Adaları, üzerinde herhangi bir oynama yapmadan veya yeni bir banknot tasarımı üretmeden para kullanmaya devam etmişlerdir. Ancak 1970 ve 2000’li yıllarda kendine has motifler ve farklı tasarımlar içeren modernize banknotlar kullanmaya başlamışlardır.

Kron’un Tasarımı

Kuruş serisinin tasarımı yapılırken, paraların birbirinden kolay ayırt edilmesini sağlamak ön planda olmuştur. Bu seride her birinin kendine ait olan metal rengin üç sekansı kullanılmıştır. Renklerin içindeki bu bölünme ise tarihteki kökleri simgelemektedir. İlk zamanlarda sikke değeri, paranın basıldığı metalin değerine eşit olmuştur. Altın; en asil ve parasal güce sahip olanlar tarafından, gümüş; orta seviyedeki insanlar tarafından, bakır ise en düşük parasal güce sahip olanlar tarafından kullanılmıştır. Renkler ve değerleri arasındaki bu ilişki yeni üretilen Danimarka Kronu’nda da muhafaza edilmiştir. 50-øre bakır renkli bronz, 1,2 ve 5 kron gümüş renkli nikel, 10 ve 20 kron ise altın renkli alüminyum bronzdan yapılmıştır. Kuruşlar; boyut, ağırlık ve baskı bakımından farklılık gösterir. Her dizi içinde kuruş ağırlığı ve çapı arttıkça değeri artmaktadır. 50-øre ve 10 kron kuruş pürüzsüz bir yapıya sahiptir. 1 ve 5 kron kuruş ise pürüzlü yapıya sahiptir. 2 ve 20 kron kuruş ise az pürüzlü bir yapıya sahiptir. 1,2 ve 5 kron kuruşların ortasında bir delik bulunmaktadır. Bu şekilde görme engelliler için paraların daha kolay ayırt edilebilir bir yapıya sahip olması sağlanmıştır.

İlk seride, Danimarka’daki kulelerden bazılarını içeren 20 kuruş, 2002 ve 2007 yılları arasında on farklı motif içermiştir. Kule seçiminin önemi sadece kulelerin estetik görünüme sahip olması değil aynı zamanda kulelerin Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları’ndaki kulelerden seçilmiş olması gerektiğidir. Ayrıca Danimarka Kronu için söylenebilecek en önemli özelliklerinden biri eşitlikçi tavrıdır. Danimarka Kronu’nun 5 banknotunun ikisinde kadın ikisinde erkek ve bir tanesinde bir çift vardır. Dünya üzerindeki paralardaki yanlış erkek egemen tavra karşı eşitlikçi tutumu ile dikkat çeker.

“Köprü” banknot tasarım süreci Danimarka Ulusal Bankası tarafından 2006 yılında başlatılmıştır. Yeni banknotların teması, Danimarka köprüleri, çevresindeki manzaralar ve ufak tefek detaylardan oluşmaktadır. Sanatçı Karin Birgitte Lund, bu temayı iki şekilde yorumlamıştır; Danimarka’nın çeşitli yerlerinde birbirine köprü gibi bağlananlar gibi geçmişi ve geleceği birbirine bağlayanlar vardır. Mevcut köprü ve yakınlarında bulunan prehistorik nesneler ile geçmiş temsil edilmektedir. Banknotlarda bulunan yeni güvenlik özellikleri arasında hareketli bir dalga deseni ile hareket eden bir pencere iplik bulunmaktadır. Başka bir özelliği ise farklı renklerde ışık yansıtan yeni ve sofistike hologramdır.  Yeni banknotlar aynı zamanda filigran ve gizli güvenlik ipliği gibi geleneksel güvenlik özelliklerine sahiptir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN