İngiliz Sterlini Kurları

ingiliz-sterlini
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Sterlin’in Genel Özellikleri

Uluslarası Kodu : GBP (İngilizce: Great Britain Pound)

Alt Birimi : Penny (1/100) (Çoğul: Pence)

Sembolü : £ /  p

Banknotlar : £5,  £10, £20, £50, £100

Madeni Paralar : 1 p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, £1, £2

Kullanan Ülkeler : Birleşik Krallık, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Cebelitarık, Zimbabve, Jersey, Man Adası, Galler, Guemsey, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, Saint Helena.

İngiltere Merkez Bankası : TIKLAYINIZ!

İngiltere Enflasyon Oranı : 0.6 (Temmuz 2016)

İngiltere İşsizlik Oranı : 4.9 (Temmuz 2016)

İngiliz Sterlini

Uluslararası kodu GBP (Great Britain Pound) olan İngiliz Sterlini‘nin resmi adı Pound Sterling’dir ve Birleşik Krallık’ta kısaca pound olarak kullanılır ama ekonomi uzmanları tarafından asterlin olarak adlandırılır. Aynı zamanda günümüzde hala kullanılmakta olan dünya üzerindeki en eski para birimi olma unvanı da İngiliz Sterlini’ne aittir. Sembolü £ şeklindedir. Avrupa geneli ortak para birimi olan Euro’ya geçmiş olsa da Birleşik Krallık ve bölgelerinde sterlin kullanılmaya devam edilmiştir. Dolarla benzer olarak birçok çeşidi bulunan sterlinin en bilinenleri Guersey Pound (GCP), Jersey Pound (JEP) ve Isle of Man Pound (IMP)’dur. Belirli bir band aralığında hareket etmesi ve Birleşik Krallığın ekonomisi sayesinde durgun bir seyir izlemesi nedeniyle güvenilir bir yatırımdır.

Sterlin’in Tarihi

İngiliz Sterlini, hala kullanımda olan dünyanın en eski para birimidir. Sterlin, Anglo-Sakson İngiltere’de kullanılan ve 240 gümüş kuruşa eşit bir hesap birimi olarak kullanılmıştır. Daha sonralarında evrimleşerek günümüzde kullanılan modern İngiliz para birimine dönüşmüştür. Mercia Kralı Offa döneminde, sterlinin kökleri sayılan gümüş peniler tanıtılmıştır. Peni, hızla diğer Anglo-Sakson krallıklarına yayılmıştır ve başta İngiltere olmak üzere standart sikke haline gelmiştir. İlk peniler, olabildiğince saf ve iyi gümüşten yapılmıştır. Fakat II. Kral Henry tarafından 1158 yılında %92.5 saflığa sahip gümüş tanıtılmıştır. Bu, 20. yüzyıla kadar gelerek, şimdiki gümüş paranın temelini oluşturmuştur. 1344’e kadar İngiliz para birimi olarak gümüş sterlin kullanılmış, o tarihten itibaren dolaşıma sokulan altın başarı elde etmiş, halk tarafından benimsenmiştir. Ancak gümüş, 1816 yılına kadar sterlin için yasal dayanak olarak kaldı. 1544 yılında gümüşün üçte birini temsil eden gümüş peni ve üçte ikisini temsil eden gümüş peni basılmıştır. 1663 yılında, 22 ayar ince guinea altınına eşdeğer yeni altın sikkeler basılmıştır. 1693 yılında kurulan İskoçya Bankasının ardından İngiltere Bankası kurulmuştur. Kurulduktan sonra her iki banka da kağıt para basmaya başlamışlardır. İskoç para değeri ile İngiliz parasının değeri bir zamanlar aynı olduğu bilinmektedir. Ancak yaşanan devülasyon sonucunda 12 İskoç sterlini 1 İngiliz sterlinine eşit olmuştur. 1707 yılında İngiltere Krallığı ve İskoçya Krallığı Büyük Britanya Krallığı’nı oluşturmak üzere birleşmiştir.

Kurulan Büyük Britanya Krallığı’nda para birimleri arasında değer farkı bulunmaktaydı. Bu farkı kapatmak için her iki devlet de aynı sterlini kullanmaya başlamışlardır. 1801 yılında, Büyük Britanya ve İrlanda Krallığı, İrlanda ve Büyük Britanya Birleşik Krallığını oluşturmuşlardır. Ancak, İrlanda kendi para birimini kullanmaya devam etmiştir. 1826 Ocak tarihine kadar İrlanda, İngiliz Sterlini kullanmamıştır. İngiliz Sterlini, Britanya İmparatorluğu’nda çok hızlı yayılmıştır. Bazı bölgelerde ise yerel para birimi ile kullanılmaya devam edilmiştir. İngiltere’ye ait birkaç koloni ve sömürge, kendi para birimi olarak İngiliz Sterlini’ni benimsemişlerdir. Bu devletlere örnek olarak; Avustralya, Barbados, İngiliz Batı Afrika, Kıbrıs, Fiji, Jamaika, Yeni Zelanda, Güney Afrika örnek verilebilir. Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve Napolyon savaşları sırasında, İngiltere Bankası yasal olarak İngiliz Sterlini’nin değerini altına göre belirlemiştir. Banka ayrıca gümüş sikke sıkıntısını azaltmak için gümüş belirteçleri kullanmıştır.

19. yüzyıla gelindiğinde İngiliz Sterlini diğer ülkelerde de tanınmaya ve kabul edilmeye başlanmıştır. 19. yüzyıl ve 20. yüzyıllarda diğer ülkelerden birçoğu, altın standardını kabul etmiştir. Bunun bir sonucu olarak, farklı para birimleri arasındaki dönüşüm oranları, ilgili altın standardı baz alınarak tespit edilmiştir. Birkaç para birimini örnek vermek gerekirse, 1 İngiliz Sterlini; 4.85 Amerika Birleşik Devletleri dolarına, 5.25 Kanada dolarına, 26.28 Fransız frangına, 20.43 Alman markına eşit olarak bilinmektedir. Altın standardı 1914 yılında patlak veren 1. Dünya Savaşı yüzünden askıya alınmıştır. 1. Dünya Savaşı öncesinde, yurtdışına en fazla yatırım yapan ülke olarak bilinen, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Birleşik Krallık devleti bulunmaktadır. Ancak savaşın sona ermesinden sonra ülke diğer devletlere borçlu hale gelmiştir. Eski ekonomik gücü devam ettirme adına, altın standardı revize edilerek 1925 yılında tekrar sunulmuştur. 21 Eylül 1931 tarihinde yaşanan büyük bir devalüasyon sonucu İngiliz Sterlini %25 değer kaybetmiştir. 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan anlaşma sonucu, 1 İngiliz Sterlini, 4.03 Amerikan dolarına eşit sayılmıştır. Bundan bir yıl önce ise 1 İngiliz Sterlini 4.86 Amerikan dolarına eşit olduğunu bilinmektedir. Bu oran, İkinci Dünya Savaşı boyunca muhafaza edilmiştir.

Devam eden ekonomik baskılara rağmen, İngiliz Sterlini %30,5 oranında devalüasyona uğrayarak 2.80 Amerikan dolarına eşit hale gelmiştir. 1961, 1964 ve 1966 yılında, İngiliz Sterlini’nin dolar karşısında döviz kurunun çok yüksek olduğu savunulmuş ve İngiliz Sterlini tekrar baskı altına alınmaya çalışılmıştır. 1966 yılının yaz mevsiminde, döviz piyasalarında değer kaybeden İngiliz Sterlini’nin değerini yükseltmek amacıyla Wilson hükümeti, tedbir almış ve bazı ekonomik reformlar uygulamıştır. Uygulanan bu önlemler arasında en dikkat çekeni şu olmuştur: Ülkeye gelen turistlerden 50 İngiliz Sterlini daha fazla talep edilmiş, ülkeden çıkan vatandaşlar için de 15 İngiliz Sterlini daha fazla talep edilmiştir. 1979 yılına kadar uzanan bu önlem, Wilson hükümeti tarafından alınmıştır. İngiliz Sterlini, 18 Kasım 1967 yılında %14,3 devalüasyona uğrayarak dolar karşısında 2.40’lara kadar gerilemiştir. 1972 yılının Mart ayında yapılan düzenlemelerle İngiliz Sterlini’nin dolar karşısında, 2.42 Amerikan dolarından 2.65 Amerikan dolarına çıkması takdir edilmiştir. 2006 yılında Birleşik Krallığın Ulusal Arşivi tarafından yayımlanan belgelere göre, James Callaghan, Birleşik Krallığın büyük ekonomik sorunlarla karşılayacağını ve hemen önlem alınması gerektiği söylemiştir. 1973’deki petrol krizinin etkileri, 1975 yılında enflasyonun %27’e çıkması ile fark edilmiştir. Finans uzmanları, İngiliz Sterlini’nin çok fazla değer kazanacağını söylemişlerdir. Bunu takip eden bir diğer açıklamada; The Wall Street Journal, İngiliz Sterlini’nin değer kazanması muhtemel görmüş ve yatırım yapılmasını teşvik etmiştir. Ama işin ilginç yanı, bunun sonucunda Büyük Britanya’ya “güle güle” demek zorunda kalacağız demiş olmasıdır. Piyasalarda bunlar konuşulurken, İngiltere hükümeti bütçe açığını konuşmuş ve işçi stratejisini değiştirmek üzerine çalışmalar yapmıştır. 17 Nisan 2007 tarihinde İngiltere hükümeti enflasyonu 3.1 olarak açıklamış ve geçmişteki sıkıntıların artık yaşanmayacağı sözü vermiştir.

1971’de sterlin 100’e bölünerek pens kavramı ortaya çıkmıştır. Yapılan düzenlemelerden sonra poundun 100’de 1’ine günümüzde de kullanıldığı şekliyle peni (İngilizce: penny, çoğul: pence) ismi verilmiştir. Pound, lira gibi düşünülürse peni, mantık olarak kuruş gibi bir orana sahiptir. 5 pound, 10 pound, 20 pound, 50 pound ve 100 pound şeklinde banknotları vardır. 1 peni, 2 pens, 5 pens, 10 pens, 20 pens, 50 pens, 1 £, 2 £ ise madeni paralarıdır. İngiliz Sterlini, finans piyasalarında işlem gören 7 majör para biriminden birisidir. İngiliz Sterlini iyi bir yatırım olabilir fakat bu para birimine yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken bazı konular vardır. İngiliz hükümeti ve İngiliz Sterlini hakkında yeterli bilgiye sahip olunması ve bu bilgiler doğrultusunda doğru tercihler yapılabilmesi, sonraki hamlelerle ilgili isabetli tahminlerde bulunulabilmesi önemlidir. Bütün bunlar öğrenildiğinde ve yeterli bilgiye sahip olunduğunda İngiliz Sterlini üzerinden başarılı yatırımlar yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN