İsviçre Frangı Kurları

isvicrefrangi
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

İsviçre Frangı’nın Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : CHF

Alt Birimi : Rappen (1/100)

Sembolü : CHF, Fr., Sfr. (eski)

Banknotlar : 10, 20, 50, 100, 200, 1000

Madeni Paralar : 5, 10, 20 rapen, 1/2, 1, 2, 5 frang

Kullanan Ülkeler : İsviçre, Lihtenştayn

İsviçre Merkez Bankası Web Sitesi : TIKLAYINIZ!

İsviçre Enflasyon Oranı : -0.1 (Eylül 2016)

İsviçre İşsizlik Oranı : 3.1 (Eylül 2016)

İsviçre Frangı

İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülen İsviçre Frangı yani CHF (Confoederatio Helvetica Frank), İsviçre ve Lihtenştayn’da kullanılan para birimidir. Dünya üzerinde en çok İsviçre’de kullanılır. 10, 20, 50, 100, 200 ve 1000 Franklık olmak üzere 6 çeşit banknot olarak basılır ve banknotların üzerinde diğer ülkelere göre farklı olarak dik şekilde resimleri basılmış önemli kişilerin resimleri vardır. Madeni paraları ise ½, 1, 2 frank ve 5  ve 5, 10, 20 rapen şeklinde üretilir. Ayrıca İsviçre Frangı rezerv olarak da kullanılan bir para birimidir. Uzun sürelerdir yatırımcılar için önemi büyüktür, çünkü güvenli bir para birimidir. Bunun sebebi ise İsviçre’de bulunan altın rezervidir.

İsviçre Frangı Tarihi

İsviçre’de 1798 yılından önce, 75 farklı kişinin kendi parasını bastığı bilinmektedir. Buna 25 kanton ve yarı kanton, 16 şehir ve kiliseler dahil olunca, piyasada, farklı renkte, farklı şekilde ve farklı değerlerde olmak üzere 860 farklı para bulunduğu düşünülmektedir.

1798 yılında, Helvetia Cumhuriyeti tarafından yeni para olan Frank tanıtıldı. Bu paralar Berne Taler altyapısı kullanılarak tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Ayrıca o dönemde 6,75 gram saf gümüş veya 1,5 Fransız Frangı, 1 İsviçre Frangı’na eşit olduğunu bilinmektedir. Bu frank, Helvetia Cumhuriyeti’nin sonu olan 1803 yılına kadar piyasada kalmıştır ancak yeniden oluşturulan İsviçre Konfederasyonu tarafından farklı kantonlar ve para birimleri için bir model olarak kullanılmıştır. 1803 ve 1850 yılları arasında, dışarıda yayılması planlanan İsviçre Frangı, yerel üretime rağmen ancak %15’e yakın bir oranda dış ülkelerce tanınmıştır. Buna ek olarak, bazı özel bankalar da ilk banknotlarını basıp, ihraç etmek için harekete geçmiştir. O zaman tedavülde en az 8000 farklı para çeşidi bulunduğu için para sisteminin son derece karmaşık halde olduğu bilinmektedir. Bu sorunu çözmek için, 1848’de faal olan yeni İsviçre Federal Anayasası, federal hükümetin, para basmak ve piyasaya sürmek için izin verilen tek varlık olacağını belirtmiştir. Bunu, 7 Mayıs 1850 yılında İsviçre Meclisi tarafından geçirilen ilk Federal Para Yasası izlemiştir. Bu yasa ile beraber, İsviçre’nin yeni para birimi olarak İsviçre Frangı resmiyet kazanmıştır. Bu yeni İsviçre Frangı, Fransız Frangı ile başa baş tanıtılmıştır.

İsviçre kantonlarının farklı paraları, Fransız Frangı ile hemen hemen eşit bir kullanıma sahip olması için değiştirilmiştir. 1865 yılında, Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre Latin Para Birliği’ni kurmuştur. Bu kurulan birlikteki devletler ise resmi paralarının değerinin 4,5 gram gümüşe veya 0,290 gram altına eşit olma uzlaşısı getirmişlerdir. İsviçre Frangı, parasal birliğin 1920’lerde dağılacağı anlaşılmış olduğunda ve parasal birliğin 1927 yılında resmen dağıldığında, 27 Eylül büyük ekonomik krizinde hatta İsviçre’de yaşanan devalüasyon yaşandığında bile Latin Para Birliği’nin belirlerdiği standartlardan vazgeçmemiştir. İsviçre Frangı 1936 yılına gelindiğinde ancak standartlarını değiştirmiştir. İngiliz Sterlini, Amerika Birleşik Devletleri Doları ve Fransız Frangı devalüasyonlarında ise İsviçre Frangı %30 oranında değer kaybetmiştir. İsviçre 1945 yılında Bretton Woods sistemine katılmış ve 1 Amerika Birleşik Devletleri Doları 4.30521 İsviçre Frangına sabitlenmiştir. 1 İsviçre Frangı ise o yıllarda 0,206418 gram altına eşittir. 1949 yılında ise 1 Amerika Birleşik Devletleri Doları 4.375 İsviçre Frangına sabitlenmiştir. Aynı zamanda o yılda 1 İsviçre Frangı, 0,203125 gram altına eşittir. İsviçre Frangı’nın tarihsel olarak en güvenli para yatırımı olarak görülmesinin en önemli sebepleri arasında, ülkedeki sıfır enflasyon ve minimum %40 olarak bilinen altın rezervinin olması gösterilmektedir. Ancak 1920’li yıllardan beri süregelen bu sebep, 1 Mayıs 2000 yılında yapılan referandum ile sona erdirilmiştir. Mart 2005 tarihi itibariyle ise – bir altın satış programının ardından- İsviçre Ulusal Bankası, rezervlerinde bulunan 1,290 ton altını düzenleyerek %20 oranına düşürmüştür. Kasım 2014 yılında, “İsviçreli Altın Girişimcileri” konulu referandum ile oran %20’nin altına oy birliği ile düşürülmüştür.

2011 yılının Mart ayında 1 İsviçre Frangı 1.10 Amerikan Doları’na kadar tırmanmıştır. Yatırımcılar Yunanistan’daki büyük ekonomik krizin ortalarında İsviçre Frangı’na sığındıkları için, İsviçre Frangı, Haziran ayında 1.20 Amerikan Doları’na tırmanmıştır. Avrupa’da devam eden kriz, İsviçre Frangı’nın, Amerika Birleşik Devletleri Doları karşısında değerinin yükselip 1.30’a kadar çıkmasına sebep olmuştur. Bu artıştan sonra Ağustos ayında İsviçre Ulusal Bankası, İsviçre Frangı’nın muazzam aşırı değerlenmesine karşı likiditeyi artırmak için girişimlerde bulunmuştur. İsviçre Frangı’na olan bu talep o kadar güçlüdür ki, kısa vadeli olarak İsviçre faiz oranlarının düşmesine sebep olmuştur. 6 Eylül 2011’de SNB, İsviçre Frangı’nın çok fazla değer kazanmasını eleştirerek, İsviçre Frangı’nın ekonomiyi tehdit ettiğini savunarak, 1 İsviçre Frangı’nın 1.20 Euro’ya eşitlenmesi gerektiğini ve sınırsız sayıda döviz satın almak için hazır olduğunu söylemiştir. Duyuruya yanıt olarak, İsviçre Frangı Euro karşısında düşmüş ayrıca Amerikan Doları karşısında %9 değer kaybederek 1.22’den 1.12’ye düşmüştür. Bu durum, yatırımcılar için uzun süreden beri güvenli bir liman olarak kabul edilen İsviçre Frangı karşısında güven kaybettirmiş ve sonraki olaylar için şüphe oluşturmuştur.

Duyuruyu takip eden günle beraber, ortalama olarak Euro karşısında %8.8 oranında, Amerika Birleşik Devletleri Doları karşısında %9.5 oranında ve en fazla işlem gören diğer 16 para birimi karşısında en az %8.2 oranında değer kaybetmiştir. Bu düşüş, İsviçre Frangı’nın Euro karşısında şimdiye kadar ki en büyük değer kaybı olmuştur. 18 Aralık 2014 tarihinde, İsviçre Merkez Bankası tarafından, İsviçre Frangı’nın değerini artırmak amacıyla banka mevduatlarında düzenlemelere gitmiştir. Piyasalar üzerindeki etkisi “Francogeddon” lakabıyla belirtilen düşüş, İsviçre Merkez Bankası’nın 2015 yılı Ocak ayında tavan fiyatı kaldırmasından sonra tekrar yükselmiş ve birkaç dakika boyunca Euro karşısında %30 değer kazanmasıyla son bulmuştur. O günkü kapanışta, İsviçre Frangı, Euro karşısında %23, Amerika Birleşik Devletleri Doları karşısında ise %21 oranında değer kazanmıştır. Anahtar faiz oranı, İsviçre hesaplarındaki fonlarını korumak amacıyla %0.25 ile 0.75 oranında düşürülmüştür. Euro’nun, İsviçre Frangı karşısındaki bu devalüasyonu, İsviçre’nin ihracat sektöründe zarar etmesine sebep olması beklenmekte olduğu ifade edilmiştir. Bu büyük ve beklenmedik sıçrama bazı para yatırımcıları açısından önemli kayıplara sebep olmuştur. Örnek vermek gerekirse, bu sıçramadan zarar gören firmalardan biri İngiltere’de kurulmuş bir Rus sermayeli bahis firması olan Alpari, sıçramadan dolayı iflas ettiğini belirtmiştir.

İsviçre Frangı Banknot Çeşitleri

Çoğunluğu sarı renkte olan 10 frangın üzerinde şehir plancı, ressam, mimar ve insan davranışları teorisyeni olan Le Corbusier ismi ile tanınan Chales Edourd Jeanneret’in resmi basılıdır. Kırmızı renkte olan 50 Frank, üzerinde çok önemli bir İsviçreli klasik müzik bestecisi olan ve 2 opera, 5 senfoni gibi birçok çalışmaya imza atmış Arthur Honegger’in portresini barındırmaktadır. Honnegger, en önemli eseri Pasifik 231 ile tanınır. Yeşil renge sahip 50 Frank, üzerinde tekstil tasarımı, resim, heykel gibi alanlarda verdiği eserlerle olduğu kadar dans ve tiyatro konusunda da değer verilen bir sanatçı olan Sophie Taeuber-Arp’ın portresini bulundurur. 100 Frank mavi renk ağırlıktadır ve üzerinde sürrealist akımın etkisinde verdiği eserleriyle tanınan heykeltıraş Alberto Giacometti’nin resmini bulundurur. 200 Frank kahverengidir ve üzerinde İsviçre’de büyümüş önemli yazarlardan Charles Ferdinand Ramuz’un portresi bulunmaktadır. Mor rengin çoğunlukta olduğu 1000 Frangın yüzeyinde ise Almanca çalışmaları ile dikkat çeken kültür tarihçisi Jacop Burckhardt yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN