Japon Yeni Kurları

Variations of Japanese Yen Currency
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Japon Yeni’nin Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : JPY

Alt Birimleri : sen (1/100), rin (1/1000)

Sembolleri : ¥  (Uluslararası),  円 (Japonya)

Banknotlar : 1000 yen, 2000 yen, 5000 yen, 10000 yen

Madeni Paralar : 1 yen, 5 yen, 10 yen, 50 yen, 100 yen, 500 yen.

Kullanan Ülkeler : Japonya (Resmi kullanım), Zimbabwe (Resmi olmayan kullanım)

Japonya Merkez Bankası Web Sitesi: TIKLAYINIZ!

Japonya Enflasyon Oranı : – 0.5 (Eylül 2016)

Japonya İşsizlik Oranı : 3 (Eylül 2016)

Japon Yeni

Japon Yeni, Japonya’da kullanılan resmi para birimidir. Yen kelimesi köken olarak yuvarlak nesne anlamına gelmektedir. Bu kelime Tokugawa dönemi Japonya’da kullanılan dairesel madeni paralara verilen isimden türetilmiştir. Bretton Woods Para Sistemi’nin çöküşünden sonra ortaya çıkan yen, eski bir para sistemi olan mona dayanır. 1870’den itibaren yene geçiş yapılmıştır. Uluslararası kısaltma kodu JPY, kısaca simgesi ise ¥ şeklindedir. Ayrıca 1 yen 100 sene bölünmüştür. Yani eğer 1 yen, 1 liraymış gibi düşünülürse 1 sen, 1 kuruşa denk gelecek şekilde 100’de 1’lik bir oranla bölünmüştür.

Günümüzde sen kullanılmamaktadır, bu nedenle alt para birimleri yoktur. Japonya Merkez Bankası tarafından ilk banknot 1885 yılında basılmıştır. Banknotları 2004 yılından itibaren 1000 yen, 2000 yen, 5000 yen ve 10000 yen şeklinde 4 farklı çeşitte üretilir. 10000 yen olan en büyük banknotun ön yüzeyinde, samurai, öğretmen ve yazar olan Yukiçi Fukuzawa’nın resmi varken arka yüzünde Byoudouin Tapınağı’na yer verilmiştir. Arka yüzeyinde bir zambak resmi olan 5000 yen ise ilk kez bir kadın portresi basılan para olarak, yazar İchiyou Higuchi’yi bulunduruyor. Fuji Dağı’nın arka yüzeyinde yer bulduğu 1000 yen, ön yüzeyinde ise Hideyou Noguchi ile üretilmektedir. 1000 yen ve 2000 yen genellikle nadir bulunan banknotlar olarak nitelendirilmiştir. Madeni paraları diğer ülkelere göre biraz daha farklı olarak 1 yen, 5 yen, 10 yen, 50 yen, 100 yen ve 500 yen şeklinde parasal değeri ile büyüklüğü orantılı şekilde basılır. Bazı madeni paralarının ortası deliktir ve renkleri farklı farklı şekilde üretilir.

Japon Yeni Tarihi

19. yüzyılda, gümüş İspanyol Doları ve çeşitleri, Güneydoğu Asya, Çin kıyılarında ve Japonya genelinde yaygın olduğu bilinmektedir. Bu paralar, Meksika’dan Acapulco isimli gemilerle gelmiş, iki yüz elli yıllık bir süre için Manila içinde tanınmıştır. Bu gemiler Manila kalyonu olarak da bilinmektedir. 19. yüzyıla kadar, bu gümüş paralar Mexico City’de basılan gerçek İspanyol Doları olduğu bilinmektedir. Fakat 1840’lardan itibaren, gitgide Latin Amerika cumhuriyetlerinin gümüş doları ile değiştirilmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında, bölgedeki bazı yerel paraların Meksika pezosu ile benzerlik gösterdiği bilinmektedir. Bu yerel gümüş madeni paralar Hong Kong parası olarak bilinmektedir ve 1866 ile 1869 yılları arasında Hong Kong’da basılmıştır. Çin, yabancı sikkeleri yavaş yavaş tanıyarak Meksika dolarına tercih etmiş böylece Japonya hükümeti yerel madeni para basmayı hızlandırmıştır. Japonya, hızlandırma ile beraber “yuvarlak nesne” anlamına gelen “yen” isimli gümüş madeni para basımını benimsemiştir. Yen, 27 Haziran 1871 tarihinde çıkan bir yasa ile Meiji hükümeti tarafından resmen kabul edilmiştir. Yeni para, o yılın Temmuz ayından itibaren yavaş yavaş halka tanıtılmaya başlanmıştır. Yen, 1873 yılına kadar çıkan dünyadaki tüm dolar çeşitleriyle karşılaştırıldığında, onlarla aynı ya da daha az değere sahip olduğu bilinmektedir. Yen’in yerini Tokugawa madeni paraları aldığında, mon sistemine dayalı çok daha karmaşık bir sistem olan Edo kullanılmıştır. 1871 yılında çıkarılan Yeni Döviz Yasası ile, madeni para yuvarlak olacak, yen 1/1 değere, sen 1/100 değere, rin ise 1/1000 değere eşit olacak gibi muhasebe sistemleri belirlenmiştir. Japon Yeni, 1867 yılında Paris’te gerçekleşen Avrupa Ekonomistler Kongresi’nde belirlenen standartlara göre 24.26 gram saf gümüşe, 1.5 gram saf altına eşit olmuştur. Ayrıca o zamanda bulunan dünyanın diğer devletlerine ait para birimleriyle karşılaştırıldığında 5 Japon Yeni, 5 Arjantin Pezo’suna eşit olduğu bilinmektedir.

Yen kavramı, Japonya ekonomisinin Meiji hükümetinin modernizasyon programının bir bileşeni olarak görülmektedir. Avrupa ondalıklı para birimi sisteminden sonra modellenen ülke çapında tek biçimli bir para biriminin peşinde olduğunu varsayılmıştır. Meiji Restorasyonundan önce, Japonya’nın feodal müfrezeleri hepsi kendi paralarını, hansatsu’yu uyuşmayan mezhep çeşitleri halinde yayınlamışlardır. 1871 Yeni Para Birimi Yasası ile bunlardan kurtulmuş ve yeni ondalık para birimi olan 1.5 g (0.048 troy ons) altın veya 24.26 g (0.780 troy ons) gümüş olarak tanımlanan yen’i kurmuştur. Eski darphane bankaları, başlangıçta para basma hakkını elinde tutmuştur. Bu duruma son vermek için Japonya Merkez Bankası 1882’de kurulmuş ve para arzını kontrol altına alma konusunda tekel verilmiştir.

Aralık 1931’den başlayarak, Japonya yavaş yavaş altın standart sistemden yönetilen para birimi sistemine geçmiştir.
Yenin göreli değeri döviz piyasalarında arz ve talebin ekonomik güçleri tarafından belirlenmiştir. Yen’in piyasaya arzı, yen sahiplerinin malları, hizmetleri veya varlıkları satın almak için yenlerini diğer para birimleri ile değiştirme arzusuyla yönetilmiştir. Yen için talep, yabancıların Japonya’da mal ve hizmet satın almak ve Japonya’ya yatırıma ilgi için finansal oluşumlar tarafından yönetilmektedir. 25 Nisan 1949’da bir istikrarsızlık döneminden sonra ABD işgal hükümeti, Bretton Woods Sisteminin bir parçası olan Birleşik Devletler planı ile Japon ekonomisindeki fiyatların istikrara kavuşturulması için yen değerini 1 ABD doları karşılığında 360 yen olarak belirlemiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yen, savaş öncesi değerinin çoğunu kaybetmiştir. Japon ekonomisini istikrara kavuşturmak için Bretton Woods sisteminin bir parçası olarak yen, dolar döviz kurunda 1 ABD Doları 360 yen olarak sabitlendi. Bu sistem 1971’de terk edildiğinde, yen değer kaybetmiştir. 1973 yılında Yen’in değeri, 1 $ ‘da 271 Yen iken 1973 petrol krizinden sonra değer kaybetmiş ve 1980’de 1 dolar 227 Yen olmuştur.

1973 yılından bu yana, Japon hükümeti döviz müdahalesi politikası sürdürmüş ve bu nedenle Yen “kirli yüzdürme” rejimine girmiştir. Bu müdahale bugüne kadar devam etmiştir. Japon hükümeti, rekabetçi bir ihracat pazarına odaklanmış ve ticaret fazlası, fazlasıyla düşük bir yen değeri sağlamaya çalışmıştır. 1985 Plaza Anlaşması, bu durumu geçici olarak değiştirmiş; 1985 yılında ortalama US $ 1 başına 239 Yen iken 1988 yılında 128 Yen dolaylarına çıkmış ve 1995 yılında ABD doları karşısında 80 Yen ile zirve yaparak Japonya’nın GSYİH’sının değerini etkin bir şekilde Birleşik Devletler seviyesine yükseltmiştir. Ancak o zamandan bu yana yen büyük değer kaybetmiştir. Japonya Merkez Bankası sıfıra yakın bir faiz oranı politikası izlemektedir ve Japon hükümeti aşırı bir anti-enflasyon politikasına sahiptir.

1990’lı yıllardan bu yana, ülkenin merkez bankası olan Japonya Merkez Bankası, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için faiz oranlarını düşük tutmuştur. Kısa vadeli borç verme oranları bu parasal gevşemeye yanıt vermiş ve 1993 ile 2008 arasında% 3.7’den% 1.3’e düşmüştür. Yen için hazır bir likidite ile birlikte düşük faiz oranları, yatırımcıları Japonya’da para ödemek ve diğer ülkelere yatırım yapmak zorunda bırakmıştır. Bu, yenin değerini diğer para birimlerine kıyasla düşük tutmaya yardımcı olmuştur.

4 Nisan 2013’te Japonya Merkez Bankası, Varlık Satın Alma Programını iki yıl içinde 1,4 trilyon dolara genişleteceklerini açıklamıştır. Japonya Merkez Bankası, Japonya’yı enflasyonu düşürerek % 2 enflasyona yönlendirmeyi ummuştur. Satın alma miktarı o kadar fazladır ki, para arzını iki katına çıkarması beklenmektedir. Ancak bu hareket, Japonya’daki yetkililerin ihracatı artırmak için kasıtlı olarak yen devalüasyona uğratması endişelerine yol açmıştır. Bununla birlikte, Japonya’daki ticari sektör, devalüasyonun özellikle enerji ve hammaddeler için ithalat fiyatlarında bir artışa neden olacağından endişe etmiştir. 9 Mayıs 2013’te, para birimi Nisan 2009’dan bu yana ilk kez 100 yen = 1 ABD doları olarak zayıflamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN