Kanada Doları Kurları

kana-dolari
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Kanada Doları’nın Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : CAD

Alt Birimi : Cent (1/100)

Sembolleri : $, C$, CAD, c, ¢

Banknotlar : $5, $10, $20, $50, $100

Madeni Paralar : 5c, 10c, 25c, 50c, $1, $2

Kullanan Ülkeler : Kanada.

Kanada Merkez Bankası Web Sitesi: TIKLAYINIZ!

Kanada Enflasyon Oranı : 1.3 (Temmuz 2016)

Kanada İşsizlik Oranı : 6.9 (Temmuz 2016)

Kanada Doları

Kanada Doları, Kanada’da kullanılan resmi para birimidir. Simgesi sadece dolar işareti yani $ şeklinde kullanılabilir. Kanada Doları’nı bazen diğer dolar çeşitlerinden ayırmak gerektiğinde C$ şeklinde gösterilebilir. Dolar kelimesi köken olarak İngiliz tüccarların, Kuzey Almanya ile yaptıkları ticarette kullandıkları büyük gümüş madeni para anlamına gelen Talerden gelir. Kanada Doları’nın alt birimi senttir. 1 doların 100’de 1’i senttir. Yani Türk Lirası ile örnek vermek gerekirse 1 dolar, 1 liraymış gibi düşünülürse 1 sent, 1 kuruşa denk gelecek şekilde bölünmüştür. Uluslararası para birimi kodu CAD’dir. Şu anda tedavülde olan banknotları 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar, 100 dolar ve 500 dolar olacak şekilde 6 çeşitten oluşur. Madeni paraları ise 1 sent, 5 sent, 10 sent, 25 sent, 50 sent, 1 dolar ve 2 dolar olacak şekilde 7 çeşittir. Enflasyon oranı ise Kanada’da % 2.4’tür. Rezerv para olarak tercih edilen para birimlerinden biridir.

İhracatın ve ithalatın büyük bölümü ABD’ye yapıldığından dolayı en önemli çapraz kur ABD Doları ile olandır. Yaklaşık olarak son 12 yılda Türk Lirası karşısındaki değerini neredeyse iki katına katlamıştır. Kanada Doları’nın banknotları aynı zamanda plastikten yapılmaları ile de dikkat çeker. Artık birçok ülkenin tercih ettiği plastik banknotlar kolay kolay zarar görmüyor, ıslanmıyor, buruşmuyor. Bu nedenle kullanım süreleri daha uzun oluyor. Fakat üretim maliyetinin yüksek olması nedeniyle her ülke tarafından tercih edilemiyor. Ayrıca tüm dünyada banknotların üzerinde sadece önemli erkek bireylerin bulunması konusunda Kanada halkı, rahatsızlıklarını kendi devletlerinin Kanada Doları üzerine kadın portreleri de koyması yönünde yaptığı baskıyla belli ediyor.

Kanada Doları’nın Tarihi

1841 yılında Kanada, Halifax derecesine dayalı yeni bir sistem benimsemiştir. Yeni Kanada Doları, 92.88 saf altına eşit olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yeni Kanada Doları 16 şilin ve 5,3 pense sterline eşit olmuştur. Kanada’nın 1850’lerde, sterlin içeren bir parasal sistemi mi yoksa ABD doları bazlı ondalık bir parasal sistemi mi kabul etmeye karar vermesi bir on yıl kadar sürmüştür. Yerel halk, komşu Birleşik Devletlerle ticaretin artmasıyla ilgili olarak pratiklik nedeniyle sömürge para birimlerini Amerikan birimiyle özdeşleştirme arzusuna sahip olduğu bilinmektedir, ancak Londra’daki emperyal yetkililer hala İngiliz İmparatorluğu boyunca tek para birimi olarak sterlin tercih etmişlerdir. 1851’de Yasama Konseyi ve Yasama Meclisi, ondalık kesirli madeni para ile bağlantılı bir İngiliz Sterlini birimi getirme amacıyla bir kanun kabul etmişlerdir. Fikir, ondalık paraların ABD doları madeni parası ile kesin olarak eşit olmasını içermiştir.

1853 yılında Kanada Yasama Meclisi ve Meclis Yasası, İngiliz altın egemenliğine son verip, Amerikan altın kartalı paralarına dayanan altın standardını getirmiştir. Bu altın standardı, altının egemen olması için tedavüle konulmuş ve 1 £ = 4,86 $ olmuştur. Sterlin madeni paralar tedavülden kaldırılmış, diğer gümüş paralar da demonetize edildi. İngiliz hükümeti ilke olarak ondalık bir para basmayı kabul etmiş, ancak yine de bir “sterlin” madeni parasının “kraliyet” adı altında seçileceği umudunu da dile getirmiştir. Bununla birlikte, 1857’de, ABD doları madeni parası ile birlikte Kanada eyaletine özgü ondalık bir para basma kararı verilmiştir. Dolayısıyla, 1858’de yeni ondalık paralar piyasaya çıktığında, İngiliz altın egemenliği 1990’lı yıllara kadar £ 1 = 4.86 $ oranında hala tedavülde kalmaya devam ederken, koloni parası ABD para birimi ile uyumlu hale getirilmiştir. 1859’da, Kanada sömürge pulları ilk defa onlu para ile çıkarılmıştır.

1860’da New Brunswick ve Nova Scotia kolonileri ABD doları birimi temelinde ondalık bir sistem benimseyerek Kanada kolonisinin tutumunu izlemişlerdir. Ertesi yıl, Kanada sömürge pulları, dolar ve sent cinsinden gösterilen çeşitlerle çıkarılmıştır. Newfoundland, 1865’te ondalık para birimine geçmiş ancak Kanada, New Brunswick ve Nova Scotia’nın aksine ABD doları yerine İspanyol doları temelinde bir birim oluşturmaya karar vermiş ve bu iki birim arasında ufak bir fark bulunmakta olduğu bildirilmiştir. İspanyol doları ABD doları karşısında değer kazanmış ve 1895 yılına kadar Newfoundland doları, Kanada sömürge dolarından biraz daha yüksek değere sahip olmuştur.

Kanada Parlamentosu, Nisan 1871’de Tekdüzen Para Birimi Yasası’nı kabul etmiştir. Altıncı standart Birinci Dünya Savaşı sırasında geçici olarak terk edilmiş ve 10 Nisan 1933’te kesin olarak kaldırılmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında ABD doları karşılığı C $ 1,10 = 1,00 ABD doları olarak sabitlenmiştir. 1946’da parite olarak değiştirilmiştir. 1949’da sterlin devalüe edilmiş ve Kanada Doları, 1,10 C USD = 1,00 ABD Dolarına gerilemiştir. Bununla birlikte, Kanada doları 1950’de dalgalı bir süreç izlemiş, ancak para birimi önümüzdeki on yıl boyunca ABD doları karşısında hafif bir prim kazanmıştır. 1960’dan sonra hızla düşüşe geçen Kanada Doları, 1962 yılında C $ 1,00 = 0.925 ABD Doları olarak belirlenmiştir. Bu sapma 1970 yılına kadar sürmüş ve bundan sonra para biriminin değeri daha da düşmüştür.

Kanada’nın ihracatının % 76.7’si ABD’ye, Kanada’ya yapılan ithalatın % 53.3’ü ABD’den gelmektedir. Kanadalılar ağırlıklı olarak ABD Doları karşısında kendi para birimlerinin değeri ile ilgilenmektedirler. ABD doları karşısındaki Kanada dolarının ticaretinde yerel sorunlar ortaya çıkmasına rağmen, dolar hızlı bir şekilde değer kazanıp ihracatçılar arasında endişelere yol açmıştır. Doların değerindeki bu yükselme, Kanada’ya yapılan ihracatın ABD’ye olan maliyetini artırmıştır. Öte yandan yükselen doların avantajı, Kanada sanayisi için yabancı malzemeler ve ürünler satın almada etkili olmuştur.

Dünya piyasalarında, Kanada doları tarihsel olarak ABD doları ile birlikte hareket etme eğiliminde bulunmuştur. Yükselen bir Kanada doları ABD doları karşısında olduğu gibi diğer uluslararası para birimlerine karşı da değeri azalmıştır. Bununla birlikte, 2002 yılından bu yana Kanada doları’ndaki yükseliş, ABD doları ve diğer uluslararası para birimleri karşısında değer kazanmasına neden olmuştur. Son yıllarda, Kanada doları’ndaki çarpıcı dalgalanmalar, Kanada’nın önemli petrol ihracatı nedeniyle Kanada doları petrokredi olarak statüsünü olumsuz etkilemektedir.

Kanada doları’nın en yüksek değeri, Birleşik Devletler’in altın standardını geçici olarak terk etmesinden sonra 11 Temmuz 1864’te 2,78 ABD dolarına ulaşmasıyla gerçekleşmiştir. Değerleri sabit olan Bretton Woods sistemindeki diğer para birimlerinin aksine, Kanada doları 1950-1962 yılları arasında dalgalanmaya uğramıştır. 1952-1960 yılları arasında Kanada doları, ABD doları karşısında hafif bir primle işlem görerek 1.0614 ABD Doları’na kadar yükselmiştir. 1960 yılından sonra Kanada doları önemli ölçüde düşmüş ve bu, Başbakan John Diefenbaker’in 1963 seçimlerindeki yenilgisine katkıda bulunmuştur. Kanada doları, 1962’de sabit bir döviz kuru rejimine dönmüş ve değeri 1970 yılına kadar 0.925 dolara ayarlanmıştır. Enflasyonla mücadele tedbiri olarak, Kanada doları 1970’de dalgalanmaya bırakılmıştır.

Kanada doları, Amerika Birleşik Devletleri merkezli 1990’ların teknolojik patlaması sırasında Amerika muadili karşısında değer kaybetmiş ve tüm zamanların en düşük seviyesi olan US $ 0.6179 ABD Doları’na kadar gerilemiştir. O günden bu yana, tüm önemli para birimlerine karşı değeri, 2013 yılına kadar, Kanada’nın ihraç ettiği ürünlerin (özellikle de petrolün) yüksek fiyatlarıyla yükselmiştir. Kanada ekonomisinin gücünün devam etmesi ve ABD para biriminin dünya piyasalarındaki zayıflığı nedeniyle Kanada doları, ABD doları karşısında değerini keskin bir şekilde yükseltmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN