Rus Rublesi Kurları

rus-rublesi
FİYAT ARŞİVİ ALIŞ SATIŞ  

Rus Rublesi’nin Genel Özellikleri

Uluslararası Kodu : RUB

Alt Birimi : Kapik (1/100)

Sembolü : ₽

Banknotlar : 50, 100, 500, 1000, 5000

Madeni Paralar : 1 kapik, 5 kapik, 10 kapik, 50 kapik, 1 ₽, 2 ₽, 5 ₽, 10 ₽

Kullanan Ülkeler : Rusya, Abhazya, Güney Osetya

Rusya Merkez Bankası Web Sitesi: TIKLAYINIZ!

Rusya Enflasyon Oranı : 7.2 (Temmuz 2016)

Rusya İşsizlik Oranı : 5.3 (Temmuz 2016)

Rus Rublesi

Ruble, Rusya Federasyonu’nun kullandığı resmi para birimidir. Uluslararası para birimi kodu RUB’dir, fakat resmi olmayan kısaltma kodu RUR’dur ve simgesi ₽ şeklindedir. Ruble kelimesi Rusça, kesmek, ayırmak anlamına gelen bir kelimeden gelmektedir. Bu kelime, rublenin ilk başlarda kullanılan gümüş madeni paraların çeyreğine denk gelmesi nedeniyle kullanılmıştır. Daha öncesinde Rusya Çarlığı, Rusya İmparatorluğu ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği gibi dönemlerde de para birimi olarak her zaman ruble kullanılmıştır. Rusya Federasyonu dışında da kullanıldığı ülkeler vardır. Bunlar Abhazya ve Kuzey Osetya’dır. Ayrıca Beyaz Rusya’da kullanılan Beyaz Rus Rublesi adı verilen bir ruble daha vardır. Sadece Belarus’ta kullanılır ve uluslararası para birimi kodu BYR’dir. Beyaz Rus Rublesi, Rus Rublesi yerine ABD Doları’na sabitlenmiştir.

Rublenin alt birimi kapikedir. 100 kapike, 1 ruble demektir. Yani Türk lirasından açıklamamız gerekirse 1 ruble, 1 lira gibi düşünülürse 1 kapike, 1 kuruşa denk gelecek şekilde bölünmüştür. 1 rublenin 100’de 1’i kapikedir. Ayrıca Rus Rublesi, 1704 yılında ondalık sisteme geçerek kapikeyi çıkartışı ile dünya üzerinde ilk kez para birimlerinde ondalık sisteme geçen ve alt birim oluşturan para birimi olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde kullanımda olan banknotları 5 ruble, 10 ruble, 50 ruble, 100 ruble, 500 ruble, 1000 ruble ve 5000 ruble şeklinde üretilen 7 çeşitten oluşur. Bunlardan 2 tanesi olan 5 ruble ve 10 ruble nadir bulunur, günlük hayatta sürekli karşınıza çıkan banknotlar değildir. Madeni paraları ise 1 kapik, 5 kapik, 10 kapik, 50 kapik, 1 ruble, 2 ruble, 5 ruble ve 10 ruble şeklinde üretilen 8 çeşitten oluşur.

Rus Rublesi Tarihçesi

“Ruble” kelimesi, “kesmek” anlamına gelen Rus fiil “рубить”dan (rubít) türemiştir. 13. yüzyılda bir novgorod huş ağacı kabuğu elyazmasında, 204 gram (6.6 ozt) grivna adı verilen gümüş külçe ile eşanlamlı olarak bahsedilmektedir. Bununla birlikte, 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar ruble, para ya da para birimi değil, ağırlık ve hesap birimi olarak kullanılmaktaydı. En çok kullanılan para birimi, “denga” denilen küçük bir gümüş sikkeydi. Novgorod ve Moskova’da basılan denganın iki çeşidi bulunmaktaydı. Bir denga, gümüş sikkenin ağırlığı kadar değerliydi ancak 1535 yılına gelindiğinde denga’nın ağırlığı 0.68 gram (0.022 ozt) gümüşün eşdeğerinde kullanılmıştır. 17. yüzyılda bir kapik madeni paranın ağırlığı 0,48 grama (0.015 ozt) inmiş ve böylece bir ruble 48 gram (1.5 ozt) gümüşe eşit olmuştur. 1654-1655 Çar Alexis de bir para reformu yapmaya çalışmış, gümüş ruble madeni paralar ve bakırdan yeni kapik paraların basılmasını istemiştir. Tedavülde olan eski kapikler de kullanılmaya devam edilmiştir. Yaklaşık 1 milyon ruble bu şekilde yapılmış olmasına rağmen nominal ruble’ye (48 gr) kıyasla daha hafiftir. (28-32 gram) Ancak bu, taklitlere uygun zemin hazırlamış, spekülasyon ve enflasyona yol açmıştır.

1704 yılında Büyük Peter, 100 yeni bakır kopek madeni paraya eşdeğer 28 g (0,99 oz) gümüş ruble madeni paranın basılmasını emrederek, eski Rus para sistemini yeniden düzenlemiştir. Bir ruble içerisindeki kıymetli metal miktarı zamanla değişiyordu. 1704’lü bir para reformunda, Büyük Peter, ruble’yi 28 gram gümüşe standardize etmiştir. Ruble madeni paraları gümüş iken, altın ve platinden çıkarılan yüksek değerli paralar vardı. 18. yüzyılın sonlarına doğru, ruble, neredeyse tam 18 grama eşit saf gümüş veya 27 dolya (neredeyse tam 1.2 grama eşit) saf altın oranına ayarlanmıştır. 17 Aralık 1885’te, gümüş rubleyi değiştirmeyen ancak altın rubleyi Fransız frankasına 1 ruble = 4 frank oranında düşürerek altın içeriğini 1.161 grama düşüren yeni bir standart kabul edildi. Bu oran 1897 yılında 1 ruble = 2/3 franka (0.774 gram altın) revize edildi. 1914 yılında ruble, yaklaşık 0,50 USD değerinde idi. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle, altın standardı kesintiye uğramış ve 1920’lerin başında hiperenflasyona uğrayan ruble değer kaybetmiştir. 1922’de Sovyetler Birliği’nin kuruluşuyla birlikte, Rus ruble’sinin yerini Sovyet rublesi aldı. Devrim öncesi Chervonetz geçici olarak 1922-1925 yılları arasında tedavüle girdi.

Düşük değerlerinden dolayı 1 ve 5 kopek madeni paraları nadiren kullanılır (özellikle 1 kopek madeni para) ve bazı durumlarda mağazalar veya kişiler tarafından kabul edilmeyebilir. Bazı durumlarda, 10 kopek madeni parası şahıslar tarafından reddedilir ancak satıcılar tarafından kabul edilir ve karşılığında teklif yapılması zorunludur.

Bu paralar 1998’de basılmış, ancak bazılarının üzerinde 1997 yılı basılıdır. Kopek madeni paralarının hepsi St. George’u ve tüm ruble paraları (anma parçaları hariç) çift başlı kartalı tasvir etmektedir. Darphane markaları kopek’lerde “Л” veya “M” ile, ruble’de Leningrad veya Moskova darphane logosu ile gösterilir. 2000 yılından bu yana, bir çok bimetalik 10 ruble hatıra amaçlı madeni paraları çıkarıldı. Bu madeni paralarda “0” içinde benzersiz bir hologram güvenlik özelliği bulunmaktadır.

2009 yılının ikinci çeyreğinde 1, 2 ve 5 ruble madeni paranın bakır-nikel-çinko ve bakır nikel kaplamasından nikel kaplamalı çeliğe geçtiği belirtilmiştir. 10 ve 50 kopek de alüminyum bronzdan pirinç kaplamalı çelik kaplamaya geçmiştir. Ekim 2009’da, optik güvenlik özelliklerine sahip, pirinç kaplı çelikten yapılmış yeni bir 10 ruble madeni para çıkarılmıştır. 10 rublelik banknot 2012 yılında tedavülden kaldırılacaktı, ancak 10 ruble’lik paranın yetersizliği Merkez Bankası’nın bunu ertelemesine yol açıp, yenilerini dolaşıma sokmasına neden olmuştur. Bimetalik hatıra 10 ruble paralar çıkmaya devam etmiştir.

2011 yılında Olimpiyat hatırası için rastgele 25 adet madeni para serisi basılmaya başlandı. Yeni madeni paralar cupronickel’den imal edildi. Bu sikkelerden birçoğu, milli tarihi olayları ve yıldönümlerini tasvir ederken, bu madeni paraların hatıra niteliğindeki daha küçükleri de bulunmaktadır. Rusya Bankası, 1-50.000 ruble arasında değişen, hatıra olan ama tedavülde olmayan başka madeni paralar da çıkarmıştır. 2013 yılında Soçi Olimpiyat Oyunları’na özel bir banknot çıkarıldı. Banknot, yüksek kaliteli beyaz pamuklu kağıda basılmıştır. Şeffaf bir polimer güvenlik şeridi, kar taneciği şeklinde optik olarak değişken bir öğe içeren şeffaf bir pencere görünümlü kağıda yerleştirilmiştir. Parlak filigran, banknotun üst kısmına yerleştirilmiştir. Süs desenleri banknot boyunca dikey olarak uzanmaktadır. Notun ön yüzünde bir snowboardcu ve Soçi kıyı kümesinin Olimpiyat mekanlarından bazıları bulunmaktadır. Notun arkasında ise Soçi’deki Fisht Olimpiyat Stadyumu bulunmaktadır. Banknotun baskın rengi mavidir.

Aralık 2015’te, “Kırım ve Rusya’nın birleşmesi” ni kutlamak için 100 rublelik hatıra banknot çıkarılmıştır. Banknot açık sarı renkli pamuklu kağıda basılmıştır. Notun bir tarafı Sivastopol, diğeri Kırım’a ayrılmıştır. А geniş güvenlik ipliği kağıda yerleştirilmiştir. Figür şeklindeki pencerede banknotun Sivastopol tarafındaki yüzeyde baskın çıkmasına dikkat edilmiştir. Çok tonlu kombine filigran, banknotun üst kısmındaki yazdırılmamış alanda bulunur. Süs desenleri banknot boyunca dikey olarak uzanır.
Banknotun Sivastopol tarafında, Sivastopol körfezindeki Batık Gemiler Anıtı ve I.K.’nın resim parçacığı bulunmaktadır. Banknotun Kırım tarafında ise dekoratif bir kale ve yerel simge olan Swallow’s Nest bulunmaktadır. Yeşil şeritte bulunan banknotun Sivastopol tarafının alt kısmında, Rusya Bankası’nın web sitesinin banknotla ilgili geçmiş bilgilerini listeleyen bir bağlantı içeren bir QR kodu bulunmaktadır. Notun baskın rengi zeytin yeşilidir.

Bütün Rus ruble banknotları, 6 Haziran 1919’da kurulan ve o zamandan beri faaliyetlerine devam eden Moskova’daki kamuya ait fabrika olan Goznak’ta basılmaktadır. Madeni paralar Moskova’da ve 1724 yılından beri faaliyet gösteren Saint Petersburg darphanesinde basılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

HEMEN ÖĞRENİN